Prilagodite postavke pristanka

Koristimo kolačiće kako bismo vam pomogli u učinkovitoj navigaciji i izvršavanju određenih funkcija. U nastavku ćete pronaći detaljne informacije o svim kolačićima pod svakom kategorijom pristanka.

Kolačići koji su kategorizirani kao "Potrebni" pohranjuju se u vašem pregledniku jer su neophodni za omogućavanje osnovnih funkcija stranice.... 

Uvijek aktivno

Potrebni su kolačići kako bi se omogućile osnovne značajke ove stranice, kao što je pružanje sigurne prijave ili prilagođavanje vaših postavki pristanka. Ovi kolačići ne pohranjuju nikakve osobne podatke.

Funkcionalni kolačići pomažu u obavljanju određenih funkcija poput dijeljenja sadržaja web stranice na platformama društvenih medija, prikupljanja povratnih informacija i drugih značajki trećih strana.

Nema kolačića za prikaz.

Analitički kolačići koriste se za razumijevanje načina na koji posjetitelji stupaju u interakciju s web stranicom. Ovi kolačići pomažu u pružanju informacija o metrikama kao što su broj posjetitelja, stopa napuštanja stranice, izvor prometa itd.

Kolačići izvedbe koriste se za razumijevanje i analizu ključnih indeksa učinkovitosti web stranice što pomaže u pružanju boljeg korisničkog iskustva za posjetitelje.

Oglašavački kolačići koriste se za pružanje prilagođenih oglasa posjetiteljima na temelju stranica koje ste prethodno posjetili i za analizu učinkovitosti oglasnih kampanja.

DINARA – PARK PRIRODE DINARA

Kroz stoljeća i tisućljeća stijene Dinare izazivale su strahopoštovanje raznih plemena i naroda, kraljeva, putnika i malog čovjeka koji je težačkim rukama obrađivao svoj dragocjeni komad zemlje. Baš ovdje u srcu Parka prirode, zaštićena od svakog onečišćenja puni se prirodna izvorska voda Cetina. Autentična, bistra i hladna voda nosi obilježja očuvanog prirodnog okružja iz kojeg potječe i donosi nam svježinu veličanstvene planine.

Drugi najveći park prirode u HRvatskoj

Park prirode Dinara najmlađi je i ukupno dvanaesti park prirode u Hrvatskoj. Utemeljen u veljači 2021. godine drugi je najveći park prirode u zemlji koji se proteže na 630,52 km² na području Splitsko-dalmatinske županije i Šibensko-kninske županije.

U sastavu Parka prirode Dinara su masiv Dinare tj. vrhovi Sinjal (najviši vrh u Hrvatskoj s 1831 metara), Troglav i Kamešnica, izvor rijeke Krke, rječica Krčić, krška polja – Hrvatačko, Paško i Vrličko – te izvorišni i gornji tok rijeke Cetine.

Iako prirodna izvorska voda Cetina dijeli ime s tom predivnom rijekom, ona nije voda iz rijeke niti iz njenog izvora. Prirodna izvorska voda Cetina na naše stolove dolazi iz zaštićenog vodonosnika i u tom procesu nije ničime tretirana te u potpunosti ostaje prirodna i autentična.

Netaknuta priroda i zaštita koju joj pruža Dinara jamstvo su čistoće i svježine prirodne izvorske vode Cetina što iz dana u dan, stalnim analizama i nadzorom, potvrđuje i struka.

Priče o Dinari

Cijelo područje Dinare iznimno je bogato endemičnim i ugroženim vrstama; tu obitava više od tisuću biljnih vrsta, uključujući 75 nacionalnih endema te 20 endemskih vrsta životinja.

Na području parka prirode nalazi se 11 područja ekološke mreže – dva područja za ptice te devet za vrste i staništa – zbog čega je 87% područja parka prirode ujedno i područje ekološke mreže Natura 2000.

Iliri su Dinaru smatrali svetim brdom, a njeno ime, smatraju povjesničari, najvjerojatnije potječe od ilirskog plemena Dindari, koje je obitavalo na njenoj istočnoj strani i koristilo ju za ispašu stoke.

Dinara je danas jedno od omiljenih odredišta planinara amatera i profesionalaca, a s obzirom na duge, strme i naporne prilaze, usponi zahtijevaju vrlo dobru kondiciju.

Na prilazima Suhopolje, Glavaš, Mirkovići i Brezovac planinari će nerijetko sresti divlje životinje poput vuka, lisice, čaglja, lasice, kune, medvjeda, risa, divljeg vepra, divokoze i srne.

Na samom vrhu Sinjala, na 1831 metru nadmorske visine, nalazi se geodetski stup s natpisom “1831 vrh Hrvatske”, a nezaboravan pogled puca u svim smjerovima; sjeveroistočno na Troglav i Konj, jugoistočno na Perućko jezero, južno na Kijevski Kozjak i Svilaju, a zapadno na Prominu.

Popeti se na najviši vrh Dinare – i Hrvatske – neizmjeran je ponos za svakog planinara.